Döntsd a tőkét! - és ne siránkozz, ha nem lesz munkád.
Az állítólag konzervatív, harcos antikommunista kormány gazdaságpolitikája a Munkáspárt programjából kölcsönöz elemeket: haladunk a hatósági bérmegállapítás felé. Egy most benyújtott törvényjavaslat szerint szankciók érhetik azokat a magánvállalkozásokat, akik nem kompenzálják a kormány által elvárt mértékben az adórendszer elkúrását.
A politikusokra alapból jellemző betegség az önmaguk mindenhatóságába vetett hit. Különösen igaz ez a Fidesz-kormányra - vezető kormánypolitikusok felvállaltan a putyinizmust és a kínai modellt tartják követendő példának, és az erős államról meg az állami tulajdon kiterjesztéséről álmodoznak. A politikus hajlamos azt képzelni, hogy amit ő a törvénybe beleír, az úgy van és kész. Ha a kormány kijelenti, hogy az új adórendszerrel mindenki jól jár, akkor mindenkinek jól kell járnia - ha esetleg mégsem, az csakis azért lehet, mert imperialista ügynökök szabotálják a tervet. A kormány erre felállítja a bér-ÁVH-t, ami addig veri a munkáltatókat, amíg a 2+2-re ki nem jön az 5.
Ha a bérkommandó elég durva, még az is lehet, hogy sikerül kierőszakolni a munkaadókból a béremelést. Azonban semmi sincs ingyen. Hogyan tudja egy cég a forgalom, a jövedelmezőség, a hatékonyság, stb. növekedése nélkül emelni az alkalmazottak fizetését? Nos, leginkább úgy, hogy kirúg néhányat, és az ő fizetésüket - meg természetesen a feladatköreiket - szétosztja a maradók között.
És mi lesz azokkal, akiktől megválnak? A bérkommandónak erre nincs válasza. A munkanélküliek legfeljebb közmunkásnak mehetnek el lapátot támasztani az út szélén - elvégre ki lenne olyan hülye, hogy befektessen, munkahelyet teremtsen egy olyan országban, ahol a jogbiztonság lassan Venezueláéval vetekszik? Hogyan lehet úgy üzleti tervet írni, ha nem tudod, mikor fogja a kormány az adócsökkentésnek nevezett adóemelés hatásait a munkáltatókon leverni? Hogyan tervezed meg a bérköltségeket, ha azok leginkább az udvari főalkimista pillanatnyi szeszélyeitől függenek?
Amikor a politikus szuperment játszik, hogy megvédje az embereket, azt leginkább az emberek szokták megszívni. Kiszámítható piacgazdaság, jogbiztonság kell Magyarországnak, nem állami kézi vezérlés.