A Rogán-féle bérkommandó már korábban is borzolta az idegeket - szerintem egészen félelmetes, hogy mainstream politikus komolyan központilag meg akarja szabni, hogyan emelkedjenek a bérek a magánszektorban. Erről volt már itt szó, most egy érdekes mellékszálra hívnám fel a figyelmet.
A történet valahogy ugye úgy kezdődött, hogy még a kampányban a Fidesz beígért egy "azonnali és radikális" adócsökkentést. A nagy adócsökkentés vége aztán a többség számára adóemelés lett, elsősorban azért, mert az állami bevételek csökkentése csak a deficit növelésével vagy az állami kiadások csökkentésével lehetséges - az előbbit nem lehetett, az utóbbit pedig nem merték meglépni, így szükségszerűen az adócsökkentés is nagyrészt elsikkadt.
Januárban aztán észbe kapott a kormány, hogy a hó végi bérkifizetéseket látva morogni fog a plebs, úgyhogy bérkommandózásba kezdett. Jogrendszerünk egyelőre még Venezueláénál valamivel fejlettebb, így a magánszférában nem lehet miniszteri rendelettel felemelni a zemberek fizetését - a közalkalmazottakét viszont igen. A bérkommandó most büszkén jelenti, hogy a közszférában senki sem jár rosszul:
A bérmonitoring bizottság vizsgálata szerint a közszférában mára gyakorlatilag mindenhol megtörtént a nettó bérek kiegészítése, így a kincstári szférában, vagyis az állami foglalkoztatottak esetében, valamint az állami és az önkormányzati vállalatok körében is - ismertette [Rogán Antal].
És ugyanekkor kormányunk a közszféra béreinek befagyasztását jelenti be:
Az új intézkedések masszívan érinteni fogják a közszféra bő hétszázezer dolgozóját. A kormány ebben a körben nominális szinten befagyasztaná a bérköltségeket egészen 2015-ig, magyarul, a fizetések még az inflációval sem emelkednének a következő négy évben.
Érti ezt valaki? Felemelik a fizetéseket, és aztán rögtön befagyasztják őket négy évre? Tudja a bal kéz, mit csinál a jobb?