A 60 éves kínai-magyar barátság éltetése után Orbán most Reagan-szobrot avat - a kontraszt már itt is megmosolyogtató, de az igazán röhejes az, ahogy a Fidesz önmagát Reagan ideológiai örököseként próbálja látni. Valójában a Fidesz elmúlt egy éve éles ellentéte mindannak, amiben Reagan hitt.
Ronald Reagan a stagfláció időszakában, 1981-ben lett elnök, és gyorsan rendben rakta a súlyos problémákkal küzdő amerikai gazdaságot. Gazdaságpolitikájának, a "Reaganomics"-nak a négy alappillére a dereguláció, az infláció megfékezése, az állami költekezés visszafogása és az adóterhelés csökkentése volt. Orbán - na meg a vuduközgazdász Matolcsy - mind a négy elvnek pont az ellenkezőjét vallja.
1) Dereguláció. Reagan a piacgazdaságot torzító állami szabályzás visszavágásában hitt - Orbánék kedvelt eszköze pedig a hatósági árazás, az államilag előírt béremelés és a kézi vezérlésre kapcsolt gazdaság. Nézetkülönbségüket legjobban talán a híres Reagan-idézet:
"Government is not a solution to our problem, government is the problem."
és az erős államról alkotott orbáni víziók kontrasztja illusztrálja.
2) Infláció. Reagan leglátványosabb sikere az olajárrobbanás okozta durva infláció letörése volt - Orbánék az inflációs cél megemelésére célozgattak, és megpróbálták eltávolítani az árstabilitást komolyan vevő jegybankelnököt, Simor Andrást.
3) Állami kiadások csökkentése. Hiába beszélt sokat a Fidesz az állami újraelosztás csökkentéséről és a kiadások megvágásáról, valódi megtakarításokat nem igazán látni - eddig inkább új adókkal és a magánnyugdíjpénzek államosításával tömték be a költségvetés lyukait. Ha a kormány tényleg közmunkaprogramokkal tervez egymillió új munkahelyet létesíteni, akkor az állami kiadások várhatóan a jövőben sem tudnak jelentősen csökkenni.
4) Adócsökkentés. "Igen, ez megvolt!" - kiáltanánk fel, de sajnos mégsem - bár a Fidesz az SZJA-kulcsokat csökkentette, az így kieső bevételeket nem kiadáscsökkentéssel, hanem a különadókkal fedezte. A különadók pedig végső soron nem a marslakókat terhelik, hanem a megadóztatott cégek ügyfeleit, alkalmazottait, beszállítóit és tulajdonosait - a magyar gazdaságot sújtó adóteher (ami egyébként a világon az egyik legmagasabb) így nem csökkent az SZJA-változás ellenére sem.
A Reaganomics évtizedes jólétet hozott Amerikának - a matolcsizmus vajon hogy fog beválni?